BlogDom

Cena wody filtrowanej i butelkowanej. Wybierz ekonomiczne rozwiązanie

Cena wody filtrowanej i butelkowanej. Wybierz ekonomiczne rozwiązanie

Ceny wody butelkowanej szybują w górę podobnie jak inne produkty spożywcze w czasie inflacji. Na szczęście w tym przypadku możemy się ustrzec przed drenażem naszego portfela. Wystarczy zamienić wodę butelkowaną na filtrowaną i… oszczędzać każdego miesiąca nawet kilkaset złotych! Jakie jeszcze korzyści daje filtr do wody?

Woda filtrowana ma wiele zalet. Wśród nich są m.in. oszczędności, ochrona środowiska naturalnego, a także wygoda użytkowania. Co warto wiedzieć o wodzie filtrowanej?

Cena wody butelkowanej kilkaset razy wyższa niż „kranówki”

Woda z kranu, szczególnie w największych polskich miastach, jest w pełni zdatna do picia. Dlatego do jej picia zachęcają znane osoby, m.in. popularni aktorzy. „Kranówka” spełnia szereg wymogów dotyczących jakości. Podlega m.in. regulacjom unijnym, co znaczy, że ma jakość zbliżoną do wody kranowej w takich europejskich miastach jak Paryż czy Londyn. Na dodatek, płynie przez coraz nowsze i wciąż modernizowane wodociągi. To sprawia, że jej jakość jest dużo wyższa niż np. w latach 90. Mimo to wciąż wiele osób nie jest skłonnych do picia wody z kranu. Mają w pamięci wodę nierzadko o brązowym lub żółtym zabarwieniu płynącą z naszych kranów w czasach PRL-u.

Choć, jak już wspomnieliśmy, obecna jakość wody pozwala na jej bezpieczne picie prosto z kranu, dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z filtrów do wody. Filtry przede wszystkim usuwają drobne zanieczyszczenia mechaniczne i związki chloru, które wpływają na zapach i smak wody. Usuwają również pestycydy i metale ciężkie na wypadek, gdyby znalazły się w wodzie.

Woda filtrowana – oszczędzaj nawet kilkaset złotych miesięcznie!

Cena wody butelkowanej to obecnie ok. 2-3 zł w przypadku butelki półtoralitrowej. Jeśli weźmiemy pod uwagę czteroosobową rodzinę i dzienne zapotrzebowanie na wodę 1,5 litra na osobę okaże się, że w skali miesiąca wydajemy nawet 300 zł na wodę butelkowaną! Jest to koszt kilkaset razy wyższy niż w przypadku wody z kranu. Litr „kranówki” kosztuje bowiem około 1 grosza. Doliczając do tego nawet koszt wymiennych filtrów woda z kranu wciąż jest kilkadziesiąt razy tańsza niż butelkowana. Planujesz zakup filtra do wody? Różne rodzaje filtrów znajdziesz na https://dafi.pl/blog/.

Woda butelkowana – wady

Przede wszystkim warto wspomnieć, że nie każda woda kupowana w butelce zawiera w sobie pożądaną ilość minerałów – zwłaszcza jeśli mówimy o wodzie źródlanej. Tymczasem woda z kranu również zawiera cenne minerały. W zależności od miejscowości, a więc źródła, „kranówka” zawiera mniej lub więcej takich pierwiastków jak wapń, magnez, chlor, potas, fosfor, żelazo czy mangan. Nie mniej ważny jest komfort użytkowania. Filtrując wodę nie musimy dźwigać jej ze sklepu. Chronimy też środowisko naturalne przed stertą odpadów z jednorazowych butelek PET. Wszystko to sprawia, że woda filtrowana jest najlepszym wyborem dla naszego portfela, planety i… codziennej wygody.

Udostępnij

O autorze