Biznes

Co to jest koło podporowe i kiedy powinno się go używać?

Co to jest koło podporowe i kiedy powinno się go używać?

Koła podporowe są niezbędne, jeśli chodzi o różnego rodzaju przyczepki i przyczepy.

Pozwala ono na pozostawienie podniesionego przodu przyczepy po odłączeniu od pojazdu ciągnącego. Jest to nie tylko niezbędne podczas sprzęgania i odczepiania, ale także umożliwia manewrowanie przyczepą bez użycia pojazdu holowniczego. Może się zdarzyć, że koło podporowe do przyczepy (https://www.futurefarm24.pl/1261-kolo-podporowe.html) wymaga wymiany, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednie, które sprawdzi się w konkretnym przypadku.

Co to jest koło podporowe i kiedy powinno się go używać?

Kiedy koło podporowe wymaga wymiany?

Koła podporowe mogą wymagać wymiany z różnych powodów, jednak najczęstszym powodem wymiany jest uszkodzenie koła. Koła podporowe ze względu na ich zastosowanie i umiejscowienie są narażone na potencjalne uderzenia, zwłaszcza w trudnym terenie. Jeśli koło podporowe zostanie wygięte, znacznie zmniejszy to jego nośność, a jednocześnie utrudni pełne wsunięcie i wysunięcie. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo uszkodzenia, należy upewnić się, że podczas holowania przyczepy koło podporowe jest całkowicie schowane, a między kołem podporowym a podłożem zawsze jest wystarczający prześwit.

Innym powodem wymiany koła podporowego do przyczepy jest rdza lub zużycie. Rdzewienie może prowadzić do znacznego osłabienia konstrukcji koła podporowego i skutkować jego awarią. Istnieją dwa główne typy wałów koła podporowego, gładkie lub ząbkowane. Gładkie koła podporowe polegają na zacisku wywierającym nacisk na wał, aby zatrzymać poślizg koła. Koło może się jednak ślizgać, jeśli zacisk nie jest wystarczająco dokręcony. Ząbkowane koło podporowe jest często spotykane w przyczepach o większym obciążeniu. Wynika to z żebrowanej tulei zewnętrznej, która pozwala zaciskowi zablokować się w każdym z nacięć, co zapewnia znacznie mocniejsze trzymanie.

Istnieją dwa główne rozmiary, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego koła podporowego do przyczepy. Średnica koła podporowego oraz wysokość otwarta i zamknięta. Najważniejszym z nich jest średnica koła podporowego, która zależy od rozmiaru, wagi i sposobu użytkowania przyczepy. Większe przyczepy z dużym obciążeniem przednim mogą wymagać koła podporowego o średnicy do 63 mm z ząbkowanym wałem.

Udostępnij

O autorze