Motoryzacja

Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów, aby zmniejszyć ryzyko awarii?

Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów, aby zmniejszyć ryzyko awarii?

Skrzynia biegów posiada wiele części ruchomych, są to łożyska, przekładnie, wałki.

Z czasem eksploatacja może doprowadzić do zużycia poszczególnych części, czy też ich uszkodzenia. Aby zadbać o stan skrzyni biegów, warto pamiętać o potrzebie wymiany oleju, jak również filtra.

Jak dbać o automatyczną skrzynię biegów, aby zmniejszyć ryzyko awarii?

Regeneracja uszkodzonej lub zużytej skrzyni biegów

Regularna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów jest kluczowa dla jej prawidłowego funkcjonowania. W zależności od modelu samochodu, należy wymieniać olej co 30 000 czy 50 000 km lub co 5 lat. Zanieczyszczony olej może powodować problemy z funkcjonowaniem skrzyni biegów, takie jak przegrzewanie skrzyni biegów lub zablokowanie przekładni. W przypadku zużywania się elementów, w skrzyni biegów mogą gromadzić się opiłki, które znacznie przyspieszą zużycie elementów. Dlatego należy pamiętać o wymianie filtra, wymieniać także olej zgodnie z zaleceniami producenta.

Regularne sprawdzanie skrzyni biegów jest kluczowe, aby wykryć mniejsze problemy, zanim doprowadzą do powstania poważnej awarii. Należy regularnie sprawdzać stan oleju w skrzyni biegów i szukać oznak wycieków, takich jak plamy oleju pod samochodem. Ponadto, należy zwrócić uwagę na dziwne dźwięki lub wibracje podczas jazdy, ponieważ mogą wskazywać na problemy z funkcjonowaniem skrzyni biegów. Agresywne manewry, takie jak gwałtowne przyspieszanie, hamowanie i jazda na wysokich obrotach, mogą również wpłynąć negatywnie na skrzynię biegów.

W przypadku zdiagnozowania problemów, takich jak zużycie tarcz czy też łożysk, często konieczna będzie profesjonalna regeneracja skrzyni biegów, która będzie tańsza niż wymiana całej jednostki. W specjalistycznym serwisie zostanie przeprowadzona diagnoza, sprawdzenie w jaki sposób doszło do usterki, zostaną wymienione wszystkie elementy uszkodzone lub też nadmiernie zużyte. Dzięki temu skrzynia biegów odzyska dawną sprawność, podczas regeneracji należy zwrócić także szczególną uwagę na odpowiednie uszczelnienie oraz wykonanie testów.

Udostępnij

O autorze