Blog

Podjazdy i chodniki z kostki brukowej

Podjazdy i chodniki z kostki brukowej

Kostka brukowa jest trwałym materiałem, który wykorzystywany jest jako podłoże przy budowie dojazdów, parkingów oraz chodników.

Dostępne są różne rodzaje kostki brukowej, w różnych odcieniach także czerwieni, beżu, producenci mogą zastosować także różne barwniki na indywidualne zamówienie. Kostka brukowa cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na łatwość montażu, wymiany, naprawy oraz czyszczenia.

Podjazdy i chodniki z kostki brukowej

Jak przygotować podłoże pod kostkę brukową?

Powierzchnie wykonane z kostki brukowej są odporne na działanie czynników atmosferycznych, jest odporna na ścieranie. Dodatkową zaletą jest możliwość szybkiego przygotowania podłoża pod kostkę, które powinno zapewnić odprowadzanie wody, dlatego warto zastosować pewne nachylenie czy też specjalne systemy odwadniania, odprowadzania wody z opadów. Podbudowa powinna być wykonana równomiernie, stosuje się różnego rodzaju posypki, może być to gres, żwir, żużel, różne mieszanki także z wykorzystaniem piasku, który pozwoli na przygotowanie warstwy zewnętrznej. Podbudowę należy dostosować do planowanego obciążenia, przykładowo w przypadku ścieżek, chodników podbudowa może posiadać grubość 15 czy 20 cm, natomiast jeżeli będzie to kostka wyłożona przed wjazdem do garażu, gdzie będziemy parkować samochód wówczas należy zastosować podłoże o większej grubości. Można zastosować także podłoże z wylewki betonowej, lub też zastosować mieszankę piasku oraz cementu na sucho.

Kolejne warstwy podbudowy, które stosujemy pod kostką należy odpowiednio zagęścić, możemy wykorzystać ubijaki, stopy wibracyjne czy też inne maszyny, które służą do zagęszczenia gruntu. Maszyny tego typu wprowadzają drgania, co ułatwia zagęszczenie kruszywa różnego rodzaju, możemy w ten sposób ubić żwir, piach, pospółkę czy też inne materiały, które zastosujemy jako warstwę podkładową. Dodatkowo wykorzystuje się także maszyny do cięcia, docinania odpowiednich kształtów. Układaniem kostki zajmują się wyspecjalizowane firmy budowlane, które zajmą się różnymi pracami brukarskimi, będą to podjazdy, ścieżki ogrodowe na posesjach prywatnych jak również wykonują układanie kostki na chodnikach, odwodnieniach oraz wokół studzienek.

Firmy zajmujące się brukarstwem oferują także niwelowanie terenu, prace ziemne, utwardzanie gruntu czy dobór odpowiedniej podsypki, której wymaga kostka brukowa kraków jest miastem gdzie znajdziemy firmę doświadczoną w pracach brukarskich. Oprócz układania kostki brukowej firma wykonuje renowację starych nawierzchni brukowych, wykonuje także kompleksowo wszystkie roboty ogólnobudowlane, które wiążą się z układaniem kostki brukowej.

Udostępnij

O autorze